Fotovoltaika: Jej využitie a typy solárnych panelov?

Fotovoltaika: Jej využitie a typy solárnych panelov?

21.09.2022

Fotovoltaické systémy sú na Slovensku čoraz viac obľúbenejšie a to z mnohých dôvodov. Nielenže sú lepšie pre životné prostredie, ale aj pre vašu peňaženku. Slnečná energia je ekologická, môže vám ušetriť mesačné náklady a zároveň zvyšuje hodnotu domu. 

 

Premýšľali ste nad fotovoltaikou, no neviete, aké panely si vybrať pre budúcu fotovoltaickú elektráreň? Ste na správnom mieste. Tento článok vám pomôže zorientovať sa vo svete fotovoltaiky a panelov.

 

Výrobcovia solárnych panelov neustále testujú a vylepšujú technológiu výroby fotovoltaických panelov, aby ich zefektívnili. Pre neodborníka môže byť ťažké zistiť, ktorý panel ako funguje a ktorý by bol pre neho najvhodnejší. 

 

Existujú monokryštalické, polykryštalické a dokonca aj tenkovrstvové (amorfné) panely. Ešte predtým, ako si jednotlivé panely rozoberieme, začnime tým, čo fotovoltaika a fotovoltaická elektráreň vlastne je a ako s pomocou fotovoltaiky môžete ušetriť na energiách.

Fotovoltaika

Fotovoltaiku môžeme definovať ako oblasť, ktorá sa zaoberá priamou premenou svetla na elektrickú energiu. Tento pojem je odvodený od slova foto (svetlo) a volt (jednotka elektrického napätia). Celý proces premeny svetla na elektrickú energiu prebieha vo fotovoltaickom článku.

 

Fotovoltaické články sú uložené do fotovoltaických panelov, ktoré sú navzájom poprepájané a chránené skleneným krytom. Veľkosť plochy panelov odzrkadľuje veľkosť prúdu, ktorý panelom preteká. Čím väčšia plocha panelu, väčšia intenzita žiarenia, tým väčší prúd. 

Využitie fotovoltaických panelov na výrobu elektrickej energie pre domácnosť

Hlavným účelom a zámerom nainštalovania fotovoltaických panelov je výroba elektriny pre priamu spotrebu v domácnosti, čím sa ušetrí elektrina, ktorú by ste inak brali zo siete. Okrem toho, ak sa využije dotácia na prebytky vyrobenej a nespotrebovanej elektrickej energie, môžete ju dodávať priamo do siete, zadarmo.

Ako to funguje

Solárne panely získavajú počas dňa slnečné žiarenie, ktoré pomocou fotovoltaického efektu premieňajú na energiu. Panely obsahujú kremíkové články, ktoré počas vystavenia slnečnému žiareniu vytvárajú voľné elektróny a prúdia cez elektrický obvod.

 

Koľko solárnych panelov budete potrebovať na nehnuteľnosť alebo objekt závisí od:

 

  •  množstva slnečného žiarenia, ktoré budete získavat’ na stanovenom mieste

  •  uhlu a orientácie strechy alebo miesta, kde budú fotovoltaické panely umiestnené

  •  množstva energie, ktorú spotrebujete v období zimy a leta

 

Následne sa v striedači moduluje prúd. Solárny striedač slúži na premenu nízkeho jednosmerného napätia získaného z fotovoltaického panelu na nízke striedavé napätie. Jeho úlohou je meniť získanú jednosmernú energiu na striedavú, ktorá je pripravená na využívanie.

 

On-grid

Väčšina vlastných domácich solárnych elektrární sa pripája tak, aby fungovali súčasne so sieťou. Tento systém sa často označuje aj ako on-grid alebo „sieťový“ systém. Domácnosť je napájaná dvoma zdrojmi, z jednej strany fotovoltaika a z druhej elektrina z distribučnej siete. 

 

Ak je spotreba v domácnosti vyššia ako produkcia panelov, zvyšok sa doplní zo siete. Ak panely produkujú viac, ako sa v domácnosti spotrebuje, prebytok preteká späť do siete.

 

Pritom nie sú potrebné žiadne ovládacie prvky ani prepínače, všetko prebieha automaticky, bez akýchkoľvek potrebných zásahov. Elektrina z fotovoltaických panelov sa spotrebuje prednostne, ešte pred tou z distribučnej siete. Takéto pripojenie fotovoltaiky si ale vyžaduje oficiálne pripojenie fotovoltaickej elektrárne do distribučnej siete bez ohľadu na to, či budete niečo do siete dodávať alebo nie.

 

On-grid systémy predstavujú najčastejší spôsob využitia solárnej energie aj vo firmách a zaručujú tak úsporu nákladov za elektrinu. Tieto domáce solárne systémy sú určené iba na využitie v spolupráci s distribučnou sieťou. Na montáž on-grid solárneho systému je možné čerpať i štátnu dotáciu. 

 

Off-grid

Off-grid domáce solárne systémy predstavujú systém, ktorý si nevyžaduje pripojenie k distribučnej sieti. Off-grid systém sa nazýva aj ako ostrovný systém a využíva sa najmä pri sezónnych objektoch ako chaty alebo nehnuteľnostiach bez možnosti pripojenia do distribučnej siete. 

 

Off-grid solárne systémy poskytujú možnosť napájania 24 hodín denne, kde sa prebytočná energia získaná zo slnečného žiarenia ukladá do záložnej batérie, a tak bude zabezpečený prísun energie i v časoch, kedy ju neviete získať priamo zo slnečného žiarenia. Aj na montáž ostrovného domáceho solárneho systému je možné čerpať štátnu dotáciu.

 

Hybridný systém

Hybridné solárne systémy predstavujú systémy, ktoré sú pripojené k distribučnej sieti, ale obsahujú aj solárnu batériu na ukladanie solárnej energie a jej opätovné použitie v čase, keď nie je k dispozícii solárna energia - v noci alebo keď je dlhodobo zamračené. Solárne batérie sú tak vynikajúcim záložným zdrojom energie a umožňujú efektívnejšie využívať solárnu energiu.

 

Tento typ systému je vhodný aj na miestach, kde sú časté energetické výpadky z distribučnej siete, taktiež je jeho výhoda v tom, že zabraňuje prepúšťaniu prebytkov do distribučnej siete. 

 

Vedeli ste o tom, že v prípade výpadku prúdu môžete využiť aj elektrocentrálu?

Typy fotovoltaických panelov

Fotovoltaické panely sú základom k tomu, aby premieňali slnečnú energiu na elektrickú. Počet solárnych panelov, ktoré budete potrebovať k napájaniu vášho domu závisí od mnohých faktoroch. Je potrebné vedieť, koľko energie spotrebuje vaša domácnosť. 

 

Ak chcete zistiť, koľko elektrickej energie spotrebujete, tak je potrebné hľadať vo vašej faktúre za elektrickú energiu od energetickej spoločnosti.

Monokryštalické solárne panely

Monokryštalické panely majú čierny vzhľad a vyrábajú sa z jedného kusu kremíka. Vďaka tomu je monokryštalický panel účinnejší ako polykryštalický a dosahuje lepšiu výkonnosť aj v prostrediach s vysokou teplotou a slabým osvetlením. Vyzerajú estetickejšie než polykryštalické a dodajú nehnuteľnosti elegantnejší vzhľad.

Polykryštalické solárne panely

Polykryštalické solárne články sú vyrobené zo zmiešaných kusov kremíka. Menšie kúsky kremíka sa formujú a upravujú tak, aby vytvorili solárny článok. Pri tomto procese sa produkuje menej odpadu, pretože počas výroby sa takmer nevyhodí žiadna surovina, sú teda udržateľnejšie. 

 

Polysolárne panely sú o niečo menej účinné ako monokryštalické kvôli nedokonalostiam a textúre na povrchu článkov. Výroba je lacnejšia a aj samotný polykryštalický panel je pre zákazníka dostupnejší. V súčasnosti sú však na výraznom ústupe a už len málo výrobcov ich vôbec ponúka.

Amorfné články

Tretím typom je tenkovrstvový panel, alotropická forma kremíka, tenká vrstva je umiestnená na širokú škálu povrchov. Ide o najmenej efektnú a nákladnú výrobu. Tenkovrstvové panely nie sú pri inštaláciách pre domácnosti zvyčajne vidieť, pretože sú oveľa menej efektívne ako monokryštalické alebo polykryštalické panely. Zvyčajne sa používajú na rozsiahle inžinierske projekty a špeciálne aplikácie. 

Na čo dbať pri výbere panelov

Ako sme spomínali, solárny panel je základ každej fotovoltaickej elektrárne, a preto je nesmierne dôležité, aby bol kvalitný. Na trhu existuje mnoho solárnych panelov, ktoré sú na prvý pohľad v poriadku, no po čase môžete zistiť, že to tak vôbec nie je. Ako teda zistiť, či sú panely kvalitné?

Výkon panelov

Jedným z hlavných parametrov je výkon. Ten je vhodné posudzovať v súvislosti s celkovou účinnosťou, životnosťou a samozrejme, aj cenou za jednotku výkonu.

Pevnosť panelu a rámu

Solárne panely pre fotovoltaickú elektráreň  by sa nemali ohýbať do žiadnej strany, mali by pevne držať tvar a rám by mal byť stabilný. Panely, ktoré dávate na strechu musia vydržať rôzne poveternostné podmienky. Existujú aj ohybné solárne panely, ale tie sú určené na karavany a iné menšie ostrovné systémy.

Chyby na fotovoltaických článkoch

Ak zbadáte fľaky na fotovoltaických článkoch pod sklom, ktoré ich má chrániť, väčšinou ide o chybu. Takýto panel si na strechu určite nedávajte, ale choďte ho reklamovať. Ak podobné fľaky alebo škvrny nájdete na viacerých kusoch, môže sa jednať o nekvalitne utesnené články, ktoré nebudú dobre fungovať a to platí aj pri rozbitom skle. V takom prípade panely vymeňte za nové.

Kvalita a životnosť

Tieto faktory je na začiatku ťažko zhodnotiť. Tu je dôležité vyberať si výrobcov, ktorí majú dobré recenzie, bohaté a profesionálne skúsenosti a sú vám ochotní dať na solárny panel dlhú záruku. Na tie najlepšie solárne panely je aj 25-30 ročná záruka. Taktiež sa snažte  vyberať výrobky označené CE certifikátom.

Výhody solárnych elektrární pre domácnosť

Solárna energia je udržateľná, obnoviteľná a ponúka mnoho ďalších výhod. Preto čoraz viac ľudí prechádza na solárnu energiu.

Úspora nákladov

Finančné úspory, a teda aj nižšie mesačné účty za energie, sú hlavnými podnetmi pre prechod na solárnu energiu. To, koľko za energiu ušetríte, bude závisieť od nasledujúcich faktorov:

 

  • Spotreba a využitie elektrickej energie vo vašej domácnosti

  • Veľkosť domácej solárnej elektrárne

  • Priame hodiny denného slnečného žiarenia

  • Veľkosť a uhol strechy

  • Miestne tarify za elektrinu

Zvýšená hodnota nehnuteľnosti

Kúpou solárnej elektrárne môžete zvýšiť hodnotu vášho domu. Fotovoltaika je nadčasová. Nehnuteľnosť sa tak stáva atraktívnejšou a získa moderný vzhľad. V našej ponuke mnohých výrobcov sú panely vysokej kvality, ktoré sú vyrobené tak, aby vydržali akékoľvek poveternostné podmienky, od silného vetra, cez extrémne teploty až po intenzívne snehové búrky. 

Lepšie pre životné prostredie

Slnečná energia, ktorá sa generuje, podstatne znižuje emisie skleníkových plynov, ako je CO2 a ďalšie nebezpečné znečisťujúce látky ako napríklad oxidy síry, dusíka a pevné častice. Solárne systémy tiež znižujú spotrebu a odber vody.

Ochrana pred výpadkami energie

Fotovoltaické panely vám môžu pomôcť vyhnúť sa nečakaným situáciám v dôsledku výpadkov elektrickej energie. Zároveň je možné zakúpiť si aj záložné batérie, ktoré umožňujú ukladať získanú prebytočnú slnečnú energiu. Vďaka tomu nebudete závislí na dodávke energie od distribučných spoločností. 

Výhody solárnych elektrární pre firmy

Tak, ako v prípade solárnej elektrárne pre domácnosť, aj v prípade firiem je možné znížiť mesačné účty za energiu a uskutočniť dlhodobú investíciu s nízkym rizikom.

 

Systém umožňuje získavať vlastnú energiu zo slnka, ktorá je zadarmo a získaná solárna energia znižuje aj množstvo potrebnej energie, ktorú by ste inak museli nakupovať od distribučných spoločností. Týmto spôsobom je možné ušetriť až tisíce eur na nákladoch za energiu ročne. 

Časté otázky

Aké sú výhody slnečnej energie?

Ušetríte peniaze za účty za elektrinu a môžete sa tak chrániť pred zvyšovaním cien elektriny v budúcnosti. To, koľko môžete ušetriť, závisí od miestnych taríf za energie. 

 

Slnečná energia je okrem toho obnoviteľný zdroj a má mnoho pozitívnych účinkov na životné prostredie aj zdravie. Znižuje emisie skleníkových plynov a taktiež má za následok menej znečisťujúcich látok v ovzduší, ktoré môžu spôsobiť zdravotné problémy.

Je fotovoltaika drahá?

Inštaláciou slnečnej fotovoltaickej elektrárne môžete ušetriť až 60% výdavkov za energiu. Dnes už existujú aj formy financovania, ktoré vám umožňujú financovať zriadenie celej solárnej elektrárne. K dispozícii sú štátne formy podpory ako dotácie, ale aj napríklad možnosť získania zľavy na fotovoltaickú elektráreň.

Aká strecha je vhodná na solárne panely?

Najideálnejšie na inštaláciu solárnej elektrárne sú strechy orientované na juh. Avšak v mnohých prípadoch je možné zrealizovať riešenia aj vtedy, ak nehnuteľnosť nemá ideálnu polohu strechy.

Je nutné pri umiestnení fotovoltaických panelov stavebné povolenie?

Stavebné povolenie nie je potrebné, keďže vo väčšine prípadov sa umiestnením panelov na strechu nemení vzhľad stavby, nezasahuje sa do nosných konštrukcií ani sa nemení spôsob užívania stavby oproti účelu, na ktorý bola stavba povolená.

Štátne dotácie na fotovoltaické elektrárne pre rodinné domy

Majitelia rodinných a bytových domov sa môžu uchádzať o podporu formou poukážky na inštaláciu malých zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie (OZE) vďaka národnému projektu Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) s názvom Zelená domácnostiam.


Dominika Blchová, SEO, Optimalizácia webu pre vyhľadávače